Agenda for 2021 ASCENT Annual Review

The Year 4 ASCENT Annual Review will be held August 10-12, via WebEx. All presentations and posters will be recorded, with time for live discussion following. We look forward to your participation!

Agenda updated July 14

 

Day 1: Tuesday, Aug 10

All times Eastern

Time Topic Speaker(s)
11:25 am Welcome (10 min) Robert Dunn (Notre Dame) / Robert J. Bernhard, VP Notre Dame Research
11:35 am Updates from SRC (5 min + 5 min Q&A) Tim Green (SRC)
11:45 am JUMP impact on DARPA programs (5 min + 5 min Q&A)  Young-Kai (YK) Chen / Jason Woo (DARPA)
11:55 pm ASCENT Center Overview (30 min + 5 min Q&A) Suman Datta (Notre Dame) 
 

Session 1: Vertical CMOS

Moderators:
Darrell Schlom & Andrew Kummel

12:30 pm BEOL n-channel FETs (20 min + 5 min Q&A) Suman Datta (Notre Dame) / Eric Pop (Stanford) 
12:55 pm BEOL p-channel FETs (20 min + 5 min Q&A) KJ Cho (UT Dallas) / Darrell Schlom (Cornell) / Peide Ye (Purdue) 
1:20 pm 10-MIN BREAK  
1:30 pm Hyperselective cobalt metal precursors and processes for packaging and new Ti ALD precursors for TiSix and barriers (15 min + 5 min Q&A) Charles Winter (Wayne State)
1:50 pm Selective metal ALD (20 min + 5 min Q&A) Andrew Kummel (UCSD) / Steve George (U of Colorado)
2:15 pm Computational approach to semiconductor processing (15 min + 5 min Q&A) KJ Cho (UT Dallas) / Yaoqiao Hu, PhD Student (UT Dallas)
2:35 pm Phase transition in correlated oxides (20 min + 5 min Q&A) Suman Datta (Notre Dame) / Jeff Bokor (UC Berkeley) / Abhishek Khanna, PhD Student (Notre Dame)
3:00 pm Heat spreaders for monolithic 3D (20 min + 5 min Q&A) Andrew Kummel (UCSD) / Eric Pop (Stanford) / Aaron McLeod, PhD Student (UCSD)
3:25 pm 10-MIN BREAK  
3:35 pm Ultra-dense polylithic 3D IC technologies (15 min + 5 min Q&A) Muhannad Bakir (Georgia Tech)
3:55 pm TBD (20 min + 5 min Q&A) Harsono Simka (Samsung Electronics)
4:20 pm Theme 1 - Student Lightning Pitches Theme 1 Students & Postdocs
4:40 pm Poster Session in WebEx Breakout Sessions Featuring Theme 1 posters
 

Session 2: Beyond CMOS

Moderator:
R. Ramesh 

5:40 pm Benchmarking of spintronic devices (15 min + 5 min Q&A) Azad Naeemi (Georgia Tech) / Piyush Kumar, PhD Student (Georgia Tech)
6:00 pm MRAM with assist mechanisms (15 min + 5 min Q&A) Jian-Ping Wang (U of Minnesota) / Brandon Zink, PhD Student (U of Minnesota)
6:20 pm Exploring new topological materials and interfaces for advanced SOT-MRAM (15 min + 5 min Q&A) Shan X. Wang (Stanford) 
6:40 pm Adjourn  
     
     

 

Day 2: Wednesday, Aug 11

All Times Eastern

Time Topic Speaker(s)
 

Session 2: Beyond CMOS (continued)

Moderator:
R. Ramesh 

11:30 am Ultrafast SOT switching (20 min + 5 min Q&A)  Sayeef Salahuddin / Jeffrey Bokor (UC Berkeley)
11:55 am Voltage controlled nanomagnetism (15 min + 5 min Q&A) R. Ramesh (UC Berkeley)
12:15 pm Novel SOT materials and their characterization (15 min + 5 min Q&A) Dan Ralph (Cornell)
12:35 pm Energy-efficient integrated circuits for the 3rd wave of computing (20 min + 5 min Q&A) Ian Young (Intel)
1:00 pm Theme 2 - Student Lightning Pitches Theme 2 Students & Postdocs
1:15 pm Poster Session in WebEx Breakout Rooms Featuring Theme 2 posters
2:15 pm 10-MIN BREAK  
 

Session 3: Heterogeneous Integration Fabric

Moderators:
Madhavan Swaminathan & TBA

2:25 pm Heterogenous integration using glass interposer (20 min + 5 min Q&A) Madhavan Swaminathan (Georgia Tech)
2:50 pm mmWave antennas, beamformers and switches (20 min + 5 min Q&A) Madhavan Swaminathan (Georgia Tech) / Patrick Fay (Notre Dame) / Kai-Qi Huang, PhD Student (Georgia Tech)
3:15 pm mmWave filters (15 min + 5 min Q&A) Debdeep Jena (Cornell) / Wenwen Zhao, PhD Student (Cornell)
3:35 pm Power delivery architectures (20 min + 5 min Q&A) Arijit Raychowdhury / Madhavan Swaminathan (Georgia Tech)
4:00 pm Complementary GaN (15 min + 5 min Q&A) Umesh Mishra (UCSB)
4:20 pm 10-MIN BREAK  
4:30 pm Än on-chip ESD sensor for use in advanced packaging (15 min + 5 min Q&A) Subramanian S. Iyer (UCLA) / Kannan KT, PhD Student (UCLA)
4:50 pm Package integrated micro-coolers (15 min + 5 min Q&A) Kenneth Goodson (Stanford) / Qianying Wu, PhD Student (Stanford)
5:10 pm Theme 3 - Student Lightning Pitches Theme 3 Students & Postdocs
5:30 pm Poster Session in WebEx Breakout Rooms Featuring Theme 3 posters
6:30 pm Adjourn  
     

 

Day 3: Thursday, Aug 12

All Times Eastern

Time Topic Speaker(s)
11:30 am Future of heterogenous integration driven by AI (20 min + 5 min Q&A) Arvind Kumar (IBM)
 

Session 4: Merged Logic Memory

Moderators:
Arijit Raychowdhury & Shimeng Yu

11:55 am FEOL ferroFETs (20 min + 5 min Q&A) Peide Ye (Purdue) / Sayeef Salahuddin (UC Berkeley)
12:20 pm BEOL analog ferroFETs (20 min + 5 min Q&A) Suman Datta (Notre Dame) / Shimeng Yu (Georgia Tech) / Sanjukta Bannerjee, PhD Student (Notre Dame)
12:45 pm Reliability of ferroFETs (15 min + 5 min Q&A) Asif Kahn (Georgia Tech) / Andrew Kummel (UCSD) / Kisung Chae, Post doc (UCSD)
1:05 pm System integration of logic-memory for energy-efficient and versatile edge AI neurocomputing (15 min + 5 min Q&A) H.-S. Philip Wong (Stanford) / Weier Wan, PhD Student (Stanford)
1:25 pm 10-MIN BREAK  
1:35 pm In-memory compute – RRAM accelerators (15 min + 5 min Q&A) Shimeng Yu (Georgia Tech) / Wantong Li, PhD Student (Georgia Tech)
1:55 pm In-memory compute – Reinforcement learning (15 min + 5 min Q&A) Arijit Raychowdhury (Georgia Tech)
2:15 pm In-memory computing with binary, multi-bit, and analog TCAMs (20 min + 5 min Q&A) Haitong Li (PhD Student, Stanford) / Arman Kazemi & Mohammad Mehdi Sharifi, PhD Students (Notre Dame)
2:40 pm Device, architecture, and application-based cross-layer explorations for in-memory computing solutions  (20 min + 5 min Q&A) Michael Niemier / X. Sharon Hu (Notre Dame)
3:05 pm 10-MIN BREAK  
3:15 pm Probabilistic computing (15 min + 5 min Q&A) Supriyo Datta (Purdue) / Jan Kaiser, PhD Student (Purdue)
3:35 pm Physical computing (20 min + 5 min Q&A) Suman Datta & Sourav Dutta (Notre Dame) / Sayeef Salahuddin (UC Berkeley)
4:00 pm Trends and challenges of computation-in-memory (20 min + 5 min Q&A) Meng-Fan (Marvin) Chang (TSMC)
4:25 pm Theme 4 - Student Lightning Pitches Theme 4 Students & Postdocs
4:45 pm Poster Session in WebEx Breakout Rooms Featuring Theme 4 posters
5:45 pm 10-MIN BREAK  
5:55 pm Wrap up (KPIs) and Where the Future Is Suman Datta / Sayeef Salahuddin
6:30 pm Adjourn